O FIRMIEPRZEDMIOT DZIAŁANIAOFERTA MIESZKANIOWASPRAWY MIESZKAŃCÓWE-infoPRACAPRZETARGIRODOWYDARZENIANowy budynekKonkurs ,,KAWKA''Akcja ,,KOŚCIERSKIE DYMY''Puchar Burmistrza   w Piłce NożnejInwestycja Roku 2013DIAMENTY FORBESASpalanie śmieciPrasa o KTBS

BIP 

PosiaBIPdamy    certyfikat
ISO 9001:
2015

 

Spalanie śmieci i tworzyw sztucznych w domowych warunkach, to zagrożenie dla środowiska i naszego zdrowia

 

Niestety, ciągle jeszcze zdarza się, że w ramach oszczędzania na wywozie śmieci i zakupie surowców opałowych w domowych piecach spala się śmieci. Zastanówmy się, na czym tak naprawdę oszczędzamy?

Spalanie plastikowych butelek, folii, różnego rodzaju tworzyw w domach niesie za sobą duże zagrożenie dla zdrowia i komfortu życia. Dla wielu jest to zaskoczenie,  że stosowane w domach urządzenia grzewcze nie są dostosowane do spalania odpadów. W domach odpady spalane są w niskiej temperaturze, piec nie jest wyposażony w filtry, wskutek czego do powietrza dostaje się wiele toksycznych substancji. Przy spalaniu 1 kg polichlorku winylu PCV (plastikowe butelki, wiadra, folie, płytki PCV, przewody elektryczne, itp.) wydziela się ponad 280 litrów gazowego chlorowodoru, który z parą wodną tworzy kwas solny. Z kolei 1 kg poliuretanów (gąbki, uszczelki, podeszwy, itp.) wytwarza 30-50 litrów cyjanowodoru, czyli tzw. kwasu pruskiego – jednej z najsilniejszych trucizn.

Zanieczyszczenia powstające w wyniku spalania w niskich temperaturach powodują choroby układu oddechowego, alergie i nowotwory. Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 tys. Polaków.

Jakby tego było mało, że trujemy siebie i okolicę, sami możemy przyczynić się do stracenia dachu nad głową. Palenie tworzyw sztucznych powoduje osadzanie się tzw. sadzy mokrej w przewodach kominowych. Bardzo trudno ją usunąć, a jej nadmiar może spowodować pożar domu.

O tym czy pali się w piecu odpady najprościej rozpoznać możemy po kolorze dymu i jego zapachu. Biały lub czarny oznacza, że pali się drewno lub węgiel. Jeśli z kominów leci pomarańczowy, czerwony lub inny kolor to płoną plastiki, stare ubrania lub inne odpady.

Tak więc w trosce o zdrowie naszych i przyszłych pokoleń w twoim piecu lub kotle stosuj jedynie paliwo dobrej jakości. Spalaniu śmieci zapobiegniesz segregując je i pozbywając się ich zgodnie z prawem.

Możesz też zainwestować w nowoczesne kotły i piece o wysokiej sprawności energetycznej i ekologicznej, bezpieczne dla nas i środowiska, w którym żyjemy.

Działania związane z zamianą kotłów opalanych węglem, kotłami opalanymi gazem wspierała w 2009 r. Gmina Miejska Kościerzyna, która na ten cel udzieliła dotacji na kwotę około 15 tys. zł. Co warte podkreślenia w kotłach opalanych gazem nie można spalać śmieci.

Gmina Miejska Kościerzyna w bieżącym roku prowadzi również inne programy inwestujące w ekologię.

W ramach programu rewitalizacji kościerskiego rynku powstała szansa dla mieszkańców tej części miasta na podłączenie się do miejskiej sieci cieplnej na preferencyjnych warunkach.

Technologia wytwarzania ciepła w kotłowni KOSPEC-u przy zastosowaniu filtrów oraz współdziałaniu węgla z biomasą (zrębki) jest bardziej przyjazna środowisku, niż pozyskiwanie ciepła w piecach starego typu.

Projekt „Słoneczna Kościerzyna – budowa instalacji solarnych” to projekt, dzięki któremu mieszkańcy Kościerzyny na swoich domach będą mogli zamontować instalację solarną wykorzystującą energię słoneczną.

Ograniczyć emisję szkodliwych związków do środowiska można również poprzez zmniejszanie kosztów ogrzewania tj. ilości spalanego paliwa. Aby to osiągnąć należy przeprowadzić w naszym mieście termomodernizację budynków. Kościerskie TBS Spółka z o.o. jako zarządca nieruchomości Gminy Miejskiej Kościerzyna i Wspólnot Mieszkaniowych w ramach działań termomodernizacyjnych budynków dociepla dachy i ściany, wymienia stolarkę okienną i drzwi zewnętrzne oraz montuje podzielniki kosztów ogrzewania.

Równie istotne dla środowiska jest, aby nowo wznoszone budynki były energooszczędne. Takie są budynki na osiedlu Kościerskiego TBS Spółka z o.o. przy ul. Piechowskiego w Kościerzynie.

 

 

Wprowadził: K. Krauze